matous_uvod
Jmenuji se Matouš Borák a rád vyvíjím hezké a užitečné weby. Čtyři dny v týdnu pracuji jako programátor na volné noze v jazyce Ruby.

Orientuji se na tvorbu složitějších webových aplikací, které zajišťuji především po funkční stránce. Rád tvořím weby s jasným účelem a intuitivně přístupným obsahem.

Mám zkušenosti s rozsáhlými projekty, týmovou i sólo prací a pokud si pamatuji, odnikud mě nehnali holí. Dříve jsem se více věnoval bezpečnosti, nyní si znalosti jejích principů pone­chávám jako výborný základ pro bezpečné programování a zajištění ochrany dat uživatele.

Z řady programovacích jazyků, které jsem poznal a používal, zůstaly v mém zájmu především Ruby a v malé míře také Java.

Pokud pro svůj projekt hledáte někoho, jako jsem , budu velmi rád, když mne oslovíte. Krátká procházka po tomto webu vám napoví více.

Čemu se právě věnuji

  • Provádíme rozsáhlejší optimalizační práce na frontendu, já se věnuji hlavně optimalizaci obrázků. Ty, jak se ukázalo, i po zmenšení často ponecháváme ve zbytečně vysoké kvalitě, což nám pak "nafukuje" stránky. Sepsal jsem rake task pro reprocessing všech obrázků, s použitím výborného gemu image_optim. Běželo to více než týden, ale v průměru nám to obrázky zmenšilo o polovinu a uvolnilo se nám tak několik desítek GB místa na disku serveru. Datová zátěž některých stránek klesla až o dvě třetiny!    (srpen 2017)

  • Nejremeslnici.cz se mění na nejzona.cz! Po několikaměsíčních přípravách jsme spustili podstatné rozšíření webu o další zóny - oblasti, ve kterých zpracováváme poptávky. Technicky vzato byla kromě designu hlavních stránek nových zón nejzajímavější potřeba komplexně řešit routování.

    Každá zóna je totiž nově řešená jako subdoména hlavního webu nejzona.cz, řemeslníci jsou např. nově na https://nejremeslnici.nejzona.cz. Zároveň platí, že některé objekty, např. poptávky mají svoji domovskou subdoménu a měly by existovat pouze na ní. Problém pak nastal u odkazů na takové poptávky. Protože jsme nechtěli ad hoc upravovat ty tisíce Railsových odkazů typu demand_path rozesetých po projektu a přidávat k nim příslušnou subdoménu, nezbylo než routování v projektu monkey-patchovat. Nyní máme pro některé objekty routy předefinované tak, aby samy podle aktuálního kontextu a domovské subdomény objektu vygenerovaly buď relativní nebo absolutní URL odkazu, jak je potřeba. Přitom v kódu mohly nadále zůstat základní routy ve tvaru něco_path. Jsme s tímto řešením moc spokojení.    (červenec 2017)

  • Vyšel nám článek na blogu Martina Michálka o tom, jak v NejŘemeslnících používáme CSS framework Tachyons. Obecně vzato jsme s Tachyons velmi spokojeni, styluje se v něm opravdu rychle, nemusíme se při práci přepínat do kontextu CSS, stránky mají díky pevně daným velikostním škálám jednotnější vzhled, atd... Více v článku.    (únor 2017)

  • Přepnuli jsme NejŘemeslníky na zabezpečený protokol HTTPS. S let's encrypt certifikáty to bylo až překvapivě snadné. Nejtěžší vlastně bylo pohlídat konzistentnost všech externích zdrojů, aby nedocházelo k problémům se smíšeným obsahem na stránkách. K tomu jsme byli nuceni pro několik partnerských zdrojů, které prostě na HTTPS zatím nejedou, vytvořit lokální proxy, která jejich obsah stahuje a zobrazuje zabezpečeně.    (leden 2017)

  • Na nejremeslnici.cz proběhl velký redesign hlavních stránek, včetně homepage (další postupně přidáváme). Radost mám především z toho, že s novými stránkami jsme začali konečně využívat i nové technologie a postupy: šablony pomocí Slim místo ERB, atomické stylování s využitím frameworku Tachyons, SVG ikonky, formuláře v simple_form, vše samozřejmě plně responzivní, prostě paráda. Zároveň jsme redesignu využili k tomu, abychom se zbavili řady starých kusů CSS a JS kódu...    (říjen 2016)

a co dříve...? »